REZERWUJ ONLINE
lub wybierz kryteria wyszukiwania
REZERWUJ OFFLINE
lub wybierz kryteria wyszukiwania
PRZEWODNIK PO RESTAURACJACH
WYSZUKAJ PUBY I INNE LOKALE
WYDARZENIA KULTURALNE
« Listopad 2019 »
PoWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
W dniu dzisiejszym nie ma żadnych wydarzeń.


USD 3,0952 –1.08
EUR 3,9659 –0.66

Dziś jest 18 listopada,
imieniny obchodzą:

Aniela, Klaudyna, Roman

Wschód słońca: 6:58
Zachód słońca: 15:43Portal odwiedziło: 34529134 osób.Trasa samochodowa przewodnika The Visitor - Ojcowski Park Narodowy
 Zapraszamy do samochodowo-spacerowej wyprawy po Ojcowskim Parku Narodowym (OPN).
OPN zajmuje południową część Jury Krakowsko-Częstochowskiej, dolinę rzeki Prądnik oraz dziesiątki malowniczych wąwozów. Założony 14 stycznia 1956 r., a jego łączna powierzchnia wynosi 2145,62 ha.
 
Trasa The Visitora ogranicza się do najważniejszych i najpiękniejszych miejsc dostępnych podczas całodniowej wyprawy. Potraktujcie jednak naszą propozycję jako pakiet podstawowy, który można, a wręcz należy, zmodyfikować stosownie do czasu, sił i chęci! Wyjazd z Krakowa trasą 778 (kierunek SKAŁA). Po ok. 20 km wjazd do miejscowości SKAŁA.
Na rondzie wg znaków kierunek PIESKOWA SKAŁA droga 773 (uwaga! dość skomplikowany manewr do wykonania na rynku!). Po ok. 3 km skręt w lewo na OJCÓW. Wjazd do OJCOWA, przejazd przez OJCÓW do KAPLICY NA WODZIE, na lewo od drogi (tuż za zabudowaniami).
 
Historia uzdrowiska w Ojcowie sięga roku 1855 kiedy to lekarz Lucjan Kowalski otworzył tutaj zakład hydropatyczny.
Przez lata budowano obiekty uzdrowiskowe, hotele i odpowiednie zaplecze gastronomiczne. Po zakończeniu I wojny światowej Ojców wpisał się na mapę miejscowości uzdrowiskowych stając się popularną i atrakcyjną stacją klimatyczną. Po II wojnie miasto przegrało jednak konkurencję z innymi ośrodkami wypoczynkowymi położonymi na Ziemiach Odzyskanych.
Dzisiaj Ojców jest spokojną i czystą wioską turystyczną z podstawowym zapleczem noclegowym i gastronomicznym stanowiąc popularną bazę wypadową do zwiedzania okolicznych atrakcji OPN.
 
Kaplica pw św. Józefa Rzemieślnika1. Kaplica p.w. Św. Józefa Rzemieślnika, znana jako „Kaplica na wodzie”, msze w niedziele i święta: 08.00, 10.00.
Zwiedzanie tuż przed mszą lub w ciągu dnia, jednakże czeka was widok przez kraty zamykające wejście do środka. Kaplicę wybudowano w roku 1901 na rzece Prądnik, opierając konstrukcję na filarach zamocowanych w dnie rzeki.
 Nietypowy zamysł budowniczych wiązał się z zakazem budowania obiektów sakralnych na „ziemi ojcowskiej” wydanym przez cara Mikołaja II. Kaplicę pobudowano zatem nie „na ziemi” lecz „na wodzie“.
Zaprojektowana na planie symetrycznego krzyża o wymiarach 5 x 11 m stanowi ciekawy przykład lokalnej architektury. Wewnątrz należy zwrócić uwagę m.in. na ołtarze zbudowane w kształcie szczytów chat.
Zarezerwuj około 20 minut!
 
Kontynuujemy jazdę tą samą drogą. Po kilkuset metrach przejazd przez skrzyżowanie - kierunek OJCÓW CENTRUM. Po ok. 1 km, tuż przed drewnianym domem, wjazd na parking pod zamkiem. Opłata za parking niestrzeżony - 10 zł (sic!) - bez limitu czasowego.
Po opłaceniu „haraczu” parkingowemu należy ostatecznie zaplanować pobyt w Ojcowie. Idąc parkową ścieżką równoległą do zbocza zamkowego, po około 3 minutach dojdziecie do słupa informacyjnego z tabliczkami szlaków turystycznych. W tym miejscu krzyżuje się kilka szlaków, których nie sposób szczegółowo opisać w The Visitorze.
W zależności od wolnego czasu, sił oraz ochoty wybierzcie się na 2-3 trasy spacerowe, pamiętając o wybranym kolorze szlaku i ograniczeniach jakim podlega turysta w Parku Narodowym.
Ostrzegamy także przed żmijami… to nie żart!
 
 A oto „żelazna” propozycja The Visitora, czas około 3-4 godzin. SZLAK CZARNY i ZIELONY - kierunek w prawo - czas spaceru ok. 10 min.; odległość ok. 500 m (ależ oczywiście, to TEN zamek na wzgórzu nad parkingiem!).
 
 
Zamek w Ojcowie2. Zamek w Ojcowie, tel. +48 12 389 20 05.
Niedziele i święta o godzinę dłużej.
Bilet normalny 2,50 zł, ulgowy 1,50 zł.
 
 Zamek został wybudowany przez Kazimierza Wielkiego w XIV wieku jako jedna z warowni broniących Krakowa. Według tradycji zamek otrzymał nazwę „Ociec u Skały“ na pamiątkę prześladowań ojca króla Kazimierza na terenie Doliny Prądnika. A o kogo chodzi? Dla tych, którzy przespali akurat tą lekcję historii, odpowiedź czeka w jednej z ojcowskich jaskiń... Pierwotnie obiekt okalała głęboka fosa z mostem zwodzonym, stanowiąc ochronę nie do zdobycia.
 Zamek nie wytrzymał jednakże naporu Szwedów i został zdobyty podczas potopu szwedzkiego i zamieniony na skład broni. Zamek został częściowo zniszczony w połowie XVII wieku. Przez dziesięciolecia przechodził z rąk do rąk zmieniając swoją funkcję oraz wygląd. Ostatecznie w 1826 roku jedna ze ścian budynku zawaliła się i zsunęła ze skały, co przyspieszyło częściową rozbiórkę obiektu. W późniejszym czasie zamek rekonstruowano, a w 1893 roku zlikwidowano most zwodzony, zasypano fosę i obniżono wieżę o 6 metrów. Pod koniec XX wieku zamek został wyremontowany i uzyskał dzisiejszy wygląd.
Poza podziwianiem wspaniałego widoku na dolinę Prądnika z tarasu pod wieżą obronną, warto zajrzeć do małego muzeum tuż nad bramą wjazdową, oraz pokrzyczeć do studni wykutej w litej skale.
Obecnie, w połowie zasypana, nie spełnia swojej funkcji, jaką pełniła w czasach, gdy jej głębokość sięgała 40 metrów i zapewniała wodę oblężonym żołnierzom.
Na całość zarezerwuj około 45 minut! Wróć do słupa informacyjnego i podążaj CZARNYM SZLAKIEM - kierunek w lewo - do JASKINI ŁOKIETKA; czas spaceru ok. 45 min.;  odległość ok. 2,5 km.
 
 
3. Jaskinia Łokietka na Chełmowej Górze,
tel. +48 12 419 08 01.
 Bilety: normalny - 7 zł, ulgowy - 5 zł.
Wejście tylko z przewodnikiem, po zebraniu się grupy (max co 20 minut).
 
UWAGA! Stała temperatura 7 stopni, zabierz ciepłe ubranie i koniecznie ochłoń przed wejściem!
 
Z jaskinią związana jest legenda, według której to tu właśnie miał ukryć się król Władysław Łokietek uciekając przed wojskami Wacława II. Jak głosi legenda, życie ojca Kazimierza Wielkiego uratowała pajęczyna, która w cudowny sposób zasłoniła Wejście do jaskini w chwilę po tym, jak skrył się w niej Ścigany król. Widząc pajęczynę czescy żołnierze odeszli wierząc, że nikt nie wchodził do jaskini od przynajmniej kilku dni, gdyż żaden pająk nie uplótłby tak dużej sieci w tak krótkim czasie... Kolejna legenda głosi, że dotknięcie nacieku skalnego znajdującego sięw jaskini, zwanego „łożem Łokietka” i wypowiedzenie przy tym życzenia, spełni największe nawet marzenie.
Wróćmy jednak na ziemię, a dosłownie pod ziemię, czyli do jaskini, która znajduje się ok. 130 m nad Doliną Prądnika.
Jest ona największą i najpiękniejszą jaskinią znajdującą się na terenie OPN. Składa się z dwóch dużych komór oraz kilku korytarzy, których łączna długość wynosi 320 m Jaskinia jest Oświetlona elektrycznie.
Zwiedzanie około 30 minut!
 
Po wyjściu z jaskini kieruj się SZLAKIEM NIEBIESKIM schodząc do BRAMY KRAKOWSKIEJ (około 20 minut), naprzeciw której znajduje się nasza kolejna atrakcja - JASKINIA CIEMNA.
 
4. Jaskinia Ciemna na Górze Koronnej,
tel. +48 12 380 10 11.
Bilet normalny 6 zł, ulgowy 4 zł.
Zasady zwiedzania i temperatura wnętrza, takie same jak w jaskini Łokietka. Jaskinia Ciemna, zwana także Ojcowską, nie jest tak piękna jak Jaskinia Łokietka, jednakże z pewnością warto ją zwiedzić.
Jaskinia jest jedną z najstarszych siedzib homo sapiens na terenie Polski. Ocenia się, że ludzie zamieszkiwali ją już 120 tys. lat p.n.e., a ostatni mieszkańcy opuścili ją dopiero w Średniowieczu. Łączna długość korytarzy wynosi 186 m.
W jaskini znajduje się komora wstępna mierząca 90 x 20 m i jest to największe takie zjawisko geologiczne w tym rejonie.
Zwiedzanie około 30 minut!
 
Powrót z jaskini SZLAKIEM ZIELONYM w kierunku PARKU ZAMKOWEGO do miejsca rozpoczęcia naszej wędrówki. Jeśli czujecie, że nie macie siły na wędrówkę innymi szlakami, pora wrócić na parking i przemieścić się do kolejnej atrakcji na naszej trasie. Z parkingu wracamy do OJCOWA mijając KAPLICA NA WODZIE, dojeżdżamy do skrzyżowania (rozjazd Skała, Olkusz) i skręcamy wg znaków na OLKUSZ.
 
PORADA! Po lewej stronie drogi znajduje się grill na otwartym powietrzu, gdzie możecie posilić się oraz kupić okrągły wiejski chleb z dodatkiem kminku lub sezamu. Pycha! Dla bardziej wybrednych, po kilku kilometrach po prawej stronie, czeka bar restauracyjny Wernyhora, z ogródkiem i parasolami tuż pod pionową skała!
Po około 10 km docieramy do MACZUGI HERKULESA i ZAMKU W PIESKOWEJ SKALE.
PARKING! Opłata za parkingi w okolicach Zamku i Maczugi - 10,00 Zł (sic!); Niestrzeżony, bez limitu. Pierwszy znajduje się na lewo od Maczugi, drugi, około 1 km dalej, u podnóża zamku. Należy zdecydować, z którego miejsca rozpocząć zwiedzanie. Najczęściej Maczuga Herkulesa służy jako tło do sesji zdjęciowej przed wizytą na zamku. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się, zatem krótki postój na poboczu (zachowując ostrożność!) aby zrobić kilka zdjęć i przejazd na parking pod zamkiem.

Maczuga Herkulesa5. Maczuga Herkulesa. Znów legenda, zatem... Pewien czarnoksiężnik, znany jako Pan Twardowski, po tym jak wpadł już w ręce diabła w Karczmie Rzym, przedstawił piekłu trzy zadania, po wykonaniu, których miał oddać się woli piekieł. Jednym z podstępnych zadań Pana Twardowskiego było przeniesienie skały do Doliny Prądnika i ustawienie jej cieńszym końcem do dołu. Przyglądając się Maczudze widać, że diabeł swe zadanie wykonał, a los Pana Twardowskiego został przypieczętowany. A zapominając o legendach, 25-metrowa formacja skalna, którą zobaczycie - szersza u góry, węższa przy podstawie - jest oczywiście efektem działania czynników atmosferycznych.

Zamek w Pieskowej Skale6. Zamek w Pieskowej Skale
Ceny biletów: wystawa stała „Przemiany stylowe w dziejach sztuki europejskiej” - normalny 10 zł, ulgowy 7 zł; wystawa stała Galeria Malarstwa Angielskiego 10/7 zł; wystawa stała „Historia Pieskowej Skały” dostępna za okazaniem biletu nr 1 lub nr 2; bilet na wszystkie wystawy 16/9 zł..
 
Zamek, zbudowany w XIV w. na polecenie króla Kazimierza Wielkiego, wchodził w skład systemu obronnego granicy ze Śląskiem. Strzegł również drogi handlowej łączącej Kraków z Wrocławiem. Jest to najlepiej zachowana rezydencja obronna w tym regionie. Od końca XIV w. zamek pełnił rolę rezydencji możnych rodów polskich przechodząc kilka przebudów i modernizacji. W okresie rozbiorów stał się ulubionym celem wycieczek ludności Królestwa Kongresowego i zwany był Muzeum Polski. Po II wojnie światowej został przejęty przez skarb państwa. W 1970 r. otwarto tu muzeum, które stanowi filię muzeum na Wawelu. Burzliwa historia zamku spowodowała, że nie prezentuje zbiorów ich właścicieli. Przez wieki uległy rozproszeniu.

Do Krakowa (ok. 30 km) wracamy tą samą trasą, czyli do miejscowości SKAŁA, gdzie skręcamy na KRAKÓW do trasy 778.