REZERWUJ ONLINE
lub wybierz kryteria wyszukiwania
REZERWUJ OFFLINE
lub wybierz kryteria wyszukiwania
PRZEWODNIK PO RESTAURACJACH
WYSZUKAJ PUBY I INNE LOKALE
WYDARZENIA KULTURALNE
« Czerwiec 2018 »
PoWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
W dniu dzisiejszym nie ma żadnych wydarzeń.


USD 3,0952 –1.08
EUR 3,9659 –0.66

Dziś jest 23 czerwca,
imieniny obchodzą:

Wanda, Józef, Albin

Wschód słońca: 4:16
Zachód słońca: 21:00Portal odwiedziło: 29860882 osób.Trasa turystyczna bezpłatnego przewodnika The Visitor - DZIELNICA KAZIMIERZ
Krakowski Kazimierz to wyjątkowe miejsce, kształtowane przez kilka wieków przez dwie współżyjące ze sobą kultury - chrześcijan i Żydów. Ci drudzy pojawili się tu w drugiej połowie XIV wieku, jednak architektoniczna i kulturowa dominacja tej dzielnicy nasiliła się w wieku XIX, gdy w roku 1867 nadano równe prawa obywatelskie zamieszkującym tu Żydom.
Przez wieki społeczność żydowska stworzyła w tym miejscu swoistą enklawę. Tuż przed wybuchem II wojny światowej w Krakowie mieszkało ponad 64 tysiące Żydów, co stanowiło prawie 25% mieszkańców Krakowa. Spacer po Kazimierzu to podróż do przeszłości, do miejsc, które jeszcze przed wojną tętniły swoistym życiem wspaniałej kultury.
 
Zapraszamy na trasę The Visitora, która krok po kroku poprowadzi Cię po najważniejszych zabytkach tej pięknej krakowskiej dzielnicy. Zatem: załóż wygodne buty i nakrycie głowy, zabierz ze sobą aparat fotograficzny i drobne na bilety wstępu oraz koniecznie The Visitora - Kazimierz czeka na Ciebie! Dotarcie do Kazimierza jest bardzo łatwe.
Piechurom sugerujemy dwudziestominutowy spacer od Plant wzdłuż Starowiślnej aż do skrzyżowania z Miodową. Tą samą trasę można pokonać tramwajem nr 13, który dowiezie leniuchów do wspomnianego skrzyżowania - wysiądź na przystanku „MIODOWA”.
 
Ze skrzyżowania Miodowej ze Starowiślną (plecami do Rynku), skręcamy w lewo w kierunku tunelu pod przejazdem kolejowym.


IMG
1. Cmentarz Nowy
Po przejściu przez tunel skręcamy w lewo i wchodzimy na teren Cmentarza Nowego.
Cmentarz ten utworzono w roku 1800, kiedy to władze austriackie zamknęły cmentarz Remuh w wyniku braku miejsca na jego powiększenie oraz bezpieczeństwo sanitarne ozrastającego się Kazimierza.
Dla osób, które po raz pierwszy znajdują się na cmentarzu żydowskim, spacer pośród pochylonych, wiekowych macew, będzie niezapomnianym przeżyciem. Patrząc na daty umieszczone na grobach można zauważyć, że niektóre z tych grobów powstały kilka lat temu.
Cmentarz Nowy jest bowiem nie tylko wspaniałym zabytkiem kultury żydowskiej, lecz wciąż  działającym miejscem pochówku. Mężczyźni muszą koniecznie nakryć głowę, a można o nie poprosić pracowników administracji (po lewej przy wejściu).
Nakrywanie głowy jest obowiązkowe również przy wejściu do wszystkich synagog i cmentarzy, które napotkacie podczas dalszej wędrówki z The Visitorem.
Cmentarz jest otwarty codziennie, za wyjątkiem sobót, od godziny 08.00 do 17.00 latem lub do zmierzchu zimą. Wstęp bez opłat.
Zarezerwuj minimum 30 minut.

Wychodząc z cmentarza kierujemy się do skrzyżowania ulicy Miodowej ze Starowiślną, jednakże tym razem mijamy skrzyżowanie i podążamy prosto około 400 metrów ulicą Miodową.2. Synagoga Tempel
Tak oto dotarliśmy do Synagogi Tempel (ul. Miodowa 24), zwanej także Synagogą Postępową, powstałej w latach 1860-62 według projektu Ignacego Hercoka. W odróżnieniu od innych synagog, tu kazania wygłaszane były po polsku oraz nie wyodrębniano osobnych miejsc dla kobiet i mężczyzn. W soboty odbywają się tu nabożeństwa dla nielicznych wiernych z Krakowa oraz dla grup przyjeżdżających z Izraela i innych zakątków świata.
Synagogę można zwiedzać codziennie, za wyjątkiem sobót, w godzinach 10.00-16.00. Wstęp dla dorosłych 5 zł, dla młodzieży 2 zł. Przy wejściu można otrzymać nakrycie głowy, ale pod warunkiem, że nie trafimy przed sobą na dużą grupę zwiedzających.

Wychodząc z Synagogi kierujemy się w lewo, wzdłuż ulicy Estery, do Placu Nowego.3. Plac Nowy
Plac Nowy, zwany potocznie „Placem Żydowskim”, jest placem targowym Kazimierza. Na jego środku znajduje się okrągła hala targowa, która została wybudowana w 1900 r. Na co dzień sprzedawane są tutaj artykuły powszechnego użytku, odzież oraz warzywa i owoce.
Zaś w każdą niedzielę, od 08.00 do 14.00, plac zamienia się w kolorowy i bardzo ciekawy bazar, na którym można przebierać w starociach, antykach, oryginalnych ciuchach i bibelotach.
Pośród sterty rzeczy, mniej czy bardziej potrzebnych, wytrwali szperacze mogą odnaleźć „cacko”, które będzie niezwykłą i bardzo oryginalną pamiątką z pobytu w Krakowie.
Zatem, jeśli dzisiaj nie jest niedziela, wróć tutaj w najbliższy weekend!


4. Centrum Kultury Żydowskiej
Przy jednym z rogów placu, przy ulicy Meiselsa 17, znajduje się budynek byłej Modlitewni B’nai Emuna, w którym obecnie mieści się Centrum Kultury Żydowskiej, tel. +48 12 430 64 49, PON-PT 10.00-18.00, SOB-NIE 10.00-14.00.
Centrum działa pod auspicjami Fundacji Judaica, której celem jest ochrona i rozpowszechnianie dziedzictwa kulturowego polskich Żydów.
Warto zapoznać się z aktualnym repertuarem koncertów, który można otrzymać w punkcie informacji i sprzedaży wydawnictw (po lewej stronie od wejścia).
W Centrum organizowane są liczne recitale, koncerty oraz wystawy. Znajduje się tu także kawiarnia oraz antykwariat, w którym można zakupić naprawdę ciekawe i wartościowe książki, stare pisma i zdjęcia.

Wychodząc z Centrum skręcamy w prawo i przecinając pl. Nowy dochodzimy do ulicy Izaaka. Po przejściu około 100 m znajdziemy się przed wejściem naszej kolejnej atrakcji - Synagogi Izaaka.5. Synagoga Izaaka
Synagoga Izaaka przy ul. Kupa 18 (tel. +48 12 430 55 77) została ufundowana przez Izaaka Jakubowicza w 1638 r. Jest to potężny, wczesnobarokowy budynek, który w trakcie powstawania wywołał wiele kontrowersji i sprzeciwów ze strony chrześcijańskiej wspólnoty zamieszkującej krakowski Kazimierz.
Przez lata okupacji budynek niszczał, potem został zamieniony na pracownię dla przejętego przez okupantów Teatru im. Juliusza Słowackiego, zwanego podczas wojny Staatstheater.
W chwili obecnej budynek Synagogi objęty jest programem „Synagoga Izaaka”, mającym na celu pozyskanie funduszy na jej odbudowę i renowację.
W ramach tejże wystawy możemy obejrzeć bardzo bogatą kolekcję fotogramów oraz szereg filmów pokazujących m.in. Kazimierz z lat trzydziestych XX wieku, przeprowadzkę Żydów do Getta w Krakowie czy prezentację materiałów filmowych zebranych przez niemieckich operatorów podczas okupacji Polski.
Synagoga jest otwarta dla zwiedzających codziennie, za wyjątkiem sobót i świąt żydowskich, w godzinach 09.00-19.00. Bilet wstępu 7 zł, ulgowy 6 zł. Dla grup powyżej 15 osób - 4 zł za osobę. Wejście z nakryciem głowy - dostępne także na miejscu.
Zarezerwuj minimum godzinę!

Wychodząc z Synagogi skręćmy w lewo w ulicę Izaaka i przejdźmy wzdłuż budynku. Dalej skręcamy w prawo w ulicę Jakuba i w lewo w ulicę Józefa.6. Synagoga Wysoka
Za zakrętem podążaj wzdłuż budynków przy ulicy Józefa.
Na uwagę zasługuje tutaj budynek Synagogi Wysokiej (po lewej), znanej także jako Wysoka Bożnica wybudowanej w latach 1556-63. Była to jedyna w Polsce synagoga z salą modlitewną zaplanowaną na piętrze. Sala ma ponad 150 m kw i prawie 10 m wysokości. Już na początku II wojny światowej synagogę doszczętnie zniszczono, a znajdujące się w niej cenne przedmioty rozkradziono.
 Od niedawna wnętrza znów mogą być zwiedzane przez turystów.
Muzeum (tel. +48 12 426 75 20)

Spaceruj prosto ulicą Józefa i skręć w lewo w ulicę Szeroką.7. Muzeum Historyczne Krakowa
Tak dotarłeś do najbardziej charakterystycznego, miejsca Kazimierza - ulicy Szerokiej.
Po prawej, schodząc po schodkach na mały plac, znajduje się budynek Bożnicy Starej, w którym mieści się oddział Dzieje i Kultura Żydów w Muzeum Historycznym Krakowa.
Jest to najstarsza synagoga w Polsce, wybudowana w XV wieku. W muzeum zebrano rzemiosło artystyczne, grafiki i obrazy, naczynia oraz przedmioty życia codziennego Kazimierza. Znajduje się tu także ciekawa ekspozycja „Artyści żydowscy w Krakowie 1873-1939”.
Muzeum (tel. 012 422 09 62) warto zwiedzać bez przewodnika: XI-III PO 10.00-14.00, WT-NIE 09.00-16.00, PT 10.00-17.00. PO wstęp wolny. Ostatni zwiedzający zostaną wpuszczeni na pół godziny przed zamknięciem. Bilet indywidualny 9, ulgowy 7, bilet grupowy 5,5 zł.
 Oprowadzanie w języku polskim 85 zł.
Zarezerwuj około godziny!

Teraz pora na spacer wzdłuż ul. Szerokiej. Na uwagę zasługuje prawa strona elewacji budynków, których większość zachowała oryginalny, przedwojenny wygląd.8. Synagoga Remuh
W lewym rogu placu (Szeroka 40) znajduje się cmentarz i budynek Synagogi Remuh wybudowanej w XVI wieku wraz z otaczającym ją cmentarzem, który jest najważniejszym obiektem sakralnym Żydów.
 
Wewnątrz można zwiedzić wciąż czynne miejsce modlitwy oraz historyczny cmentarz, który funkcjonował do XIX wieku, kiedy to został zamknięty przez władze austriackie.
Otwarta NIE-PT 09.00 -16.00, jednak my odwiedziliśmy to miejsce w słoneczną niedzielę - było otwarte i pełne turystów.
Bilet 5 zł, ulgowy 2 zł.
Dla mężczyzn bezpłatne wypożyczenie nakrycia głowy. Zarezerwuj 20 minut.
 
Remuh jest ostatnią atrakcją na trasie, z pewnością nie ostatnią, jaką oferuje Kazimierz. Pozostawiamy Ci wybór powrotu do centrum Krakowa (instrukcje poniżej) lub - co sugerujemy - pozostanie na Kazimierzu do późna... Przed zmierzchem ogródki i restauracje zapełnią się gośćmi, kluby i dyskoteki otworzą swoje podwoje. Po co spać, skoro Kraków ma tak wiele do zaoferowania?

Aby dotrzeć do skrzyżowania ulic Miodowej i Starowiślnej udaj się do prawego rogu ulicy Szerokiej (po przeciwnej stronie Remuh) i przejdź wzdłuż restauracji, uliczką (ok. 10 m), do ulicy Miodowej. Skręć w prawo i... poznajesz to miejsce? To właśnie tutaj rozpoczęliśmy naszą wędrówkę. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas!