REZERWUJ ONLINE
lub wybierz kryteria wyszukiwania
REZERWUJ OFFLINE
lub wybierz kryteria wyszukiwania
PRZEWODNIK PO RESTAURACJACH
WYSZUKAJ PUBY I INNE LOKALE
WYDARZENIA KULTURALNE
« Czerwiec 2018 »
PoWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
W dniu dzisiejszym nie ma żadnych wydarzeń.


USD 3,0952 –1.08
EUR 3,9659 –0.66

Dziś jest 23 czerwca,
imieniny obchodzą:

Wanda, Józef, Albin

Wschód słońca: 4:16
Zachód słońca: 21:00Portal odwiedziło: 29860907 osób.Trasa spacerowa bezpłatnego przewodnika The Visitor - KRAKÓW STARE MIASTO

Dworzec zasługuje na odnotowanie ze względu na lokalizację (doskonały punkt orientacyjny) oraz koncentrację transportu miejskiego i międzymiastowego (informacja PKP 012 19436, informacja PKS 012 9316).

 Na tyłach dworca kolejowego znajduje się dworzec autobusowy oraz postój prywatnych „busów”, które zapewniają komunikację z najważniejszymi miastami Małopolski tj. Wieliczka, Zakopane, Wadowice - bilety do nabycia u kierowcy. Dworzec jest obecnie przebudowywany, a przemieszczanie się niewykończonymi tunelami nie należy do przyjemności.
Plany rozbudowy PKP Kraków Główny zakładają budowę nowej hali biletowej pod obecnymi peronami oraz zamianę starego, zabytkowego dworca na muzeum sztuki współczesnej. Kiedy i czy wizja ta zostanie zrealizowana na razie niewiadomo.
Widoczne są już efekty prac przed dworcem, które całkowicie zmieniły wizerunek tej nieciekawej onegdaj części miasta. Zadbany i elegancki plac pomiędzy nowoczesną Galerią Krakowską jest dziś godną wizytówką miasta.
Budowa centrum handlowego w sercu miasta zawsze budzi kontrowersje, jednakże dla turystów jest to idealna baza usługowohandlowa, z doskonałą ofertą i perfekcyjną lokalizacją.
Godziny otwarcia galerii: PO-SO 09.00-22.00, NIE 10.00-21.00.
Po obejrzeniu najnowszej części miasta, pora poznać miejsca dzięki którym Kraków uważany jest za jedno z najpiękniejszych miast Polski.
 
 
Mijając po prawej stronie hotel Andel’s przejdź przejściem podziemnym wprost na Planty i Teatr im. Słowackiego.

 

 

 IMG
2. Planty

Planty są wyjątkową i urokliwą atrakcją miasta. Jest to pas zieleni okalający pętlą zabytkowe centrum Krakowa, dając ukojenie w upalne dni i tworząc wspaniałe miejsce do odpoczynku, spaceru czy relaksu. Założone w 1822 roku, na miejscu zburzonych murów miejskich, wałów i zasypanych fos. Spacerując Plantami nie zastanawiaj się, w którą udać się stronę... i tak wrócisz do tego samego miejsca.

Widoczny z daleka teatr im. Juliusza Słowackiego jest jedną z najsłynniejszych scen w Polsce. Zalicza się go także do najcenniejszych zabytków architektury teatralnej w Europie.

Debiutowali tu między innymi Stanisław Wyspiański czy Stanisław Witkiewicz (Witkacy). Projekt budowy teatru wyłoniono w drodze międzynarodowego konkursu, który wygrał krakowski architekt Jan Zawiejski. Budowę rozpoczęto w roku 1891, a uroczyste otwarcie miało miejsce 21 października 1893 roku. Zapraszamy do rozdziału poświęconego wydarzeniom kulturalnym gdzie zamieszczamy repertuar teatru oraz Opery Krakowskiej, która do otwarcia nowej siedziby przy rondzie Mogilskim, od ponad 50 lat występuje gościnnie na deskach teatru Słowackiego w niedziele i poniedziałki.

 

 

 

 

Skręć w prawo i przejdź Plantami wzdłuż ulicy Basztowej w kierunku Barbakanu.3. Pomnik Grunwaldzki

Pomnik poświęcony bitwie pod Grunwaldem został ufundowany przez Ignacego Paderewskiego w roku 1910. W uroczystym odsłonięciu pomnika przypadającym w 500 rocznicę zwycięskiej bitwy udział wzięło blisko 150 tysięcy mieszkańców Krakowa i okolic. Uroczystość przerodziła się w manifestację polskości i patriotyzmu podczas której, poza prezydentem miasta, przemawiał sam Paderewski. Z oczywistych względów już na samym początku II wojny światowej pomnik zdewastowano i później wysadzono. 28 stycznia 1945 podjęto uchwałę o odbudowie monumentu. Przez wiele lat w miejscu dzisiejszego pomnika stał pamiątkowy cokół, który dopiero w 16 października 1976 roku zastąpiono kopią przedwojennego pomnika wykonaną przez Mariana Koniecznego. Na szczycie znajduje się konna figura króla Władysława Jagiełły. Na frontowej ścianie umieszczono księcia litewskiego Witolda, a u jego stóp pokonanego w bitwie Wielkiego Mistrza Krzyżackiego Ulricha Von Jungingen.4. Barbakan

Gotycki Barbakan został wybudowany w latach 1498-1499 przy wsparciu finansowym króla Jana Olbrachta jako najważniejszy i zarazem najsilniejszy punkt fortyfikacji Krakowa.
W czasach świetności otoczony był głęboką fosą, której szerokość dochodziła do 26 m, a tak zwana „szyja” łączyła go z Bramą Floriańską. Grubość ceglanych murów przekracza w niektórych miejscach trzy metry.
Pierwsza (nieudana) próba zdobycia Barbakanu miała miejsce już w 1587 roku, gdy wojska Habsburgów podeszły pod mury Krakowa. Także podczas potopu szwedzkiego Barbakan skutecznie odpierał atak wojsk i artylerii, jednakże załoga została zmuszona do kapitulacji ze względu na brak żywności i amunicji.
Dzięki Feliksowi Radwańskiemu budowla przetrwała proces likwidacji murów obronnych, który rozpoczęto w roku 1806 na mocy dekretu cesarza Franciszka II.
Dziś jest to największy i jedyny tak dobrze zachowany obiekt w Europie.
Dostępny dla zwiedzających od 15 kwietnia do 15 października w godzinach 10.30-18.00. Bilet normalny 6 zł, ulgowy 4 zł.

 

Kolejna atrakcja na naszej trasie znajduje się tuż za Tobą.5. Brama Floriańska
Brama Floriańska - główna brama miejska, powstała w końcu XIII wieku, aby strzec północnego wejścia do miasta. Z czasem stała się ważnym elementem reprezentacyjnym na Drodze Królewskiej, prowadzącej przez Sukiennice do Wawelu. Dach bramy, zbudowany w stylu barokowym, ufundowany został w 1660 r. przez rajcę krakowskiego Jana Zaleskiego.
W przejściu pod bramą znajduje się niewielki ołtarzyk Matki Boskiej Piaskowej, a na piętrze kaplica wybudowana przez Władysława Czartoryskiego w latach 1885-86. Elewację zdobi płaskorzeźba orła piastowskiego Jana Matejki, zaś od strony ulicy Floriańskiej - rokokowa płaskorzeźba św. Floriana (XVII w.).
Do bramy przylegają fragmenty średniowiecznych murów obronnych, pod którymi krakowscy artyści i kupcy oferują swoje obrazy i wyroby rękodzielnicze.

Po wyjściu z bramy skręć w prawo i dojdź do ul. Św. Jana (idąc wzdłuż murów obronnych).6. Kościół Przemienienia Pańskiego
Pijarzy, którzy osiedlili się w Polsce w połowie XVII wieku, postanowili przenieść się do Krakowa, aby tu kształcić nauczycieli dla swoich szkół i uczelni. Kościół Przemienienia Pańskiego, krakowską siedzibę zakonu, budowano w latach 1704 - (założenie kasy budowy) - 1728 (konsekracja ołtarza głównego). Wnętrza są wspaniałym przykładem malarstwa iluzjonistycznego, imitującego trójwymiarową architekturę, powiększając optycznie kościół i nadając mu monumentalny, charakterystyczny dla baroku charakter.

7. Muzeum Czartoryskich
Muzeum Czartoryskich (Św. Jana 19, tel. +48 12 422 55 66 jest jednym z najstarszych muzeów w Polsce. Prezentowane w nim zbiory należały do prywatnej kolekcji Izabeli Czartoryskiej, które początkowo wystawiano w prywatnym muzeum księżnej w Puławach (otwarcie muzeum 1801 r.).
Zawierucha powstania listopadowego (1831) zagroziła kolekcji, którą wywieziono do Paryża, a dzięki staraniom księcia Władysława Czartoryskiego w 1876 roku ostatecznie umieszczono w Krakowie. Uratowane podczas II Wojny Światowej zbiory zostały upaństwowione i włączone do zasobów Muzeum Narodowego w Krakowie (1950). Utworzona w 1991 roku Fundacja Książąt Czartoryskich sprawuje dziś pieczę nad muzeum i jego zbiorami.
W tym niepozornym z zewnątrz muzeum znajdują się imponujące kolekcje malarstwa europejskiego z XIII-XVIII wieku, przykłady europejskiego i islamskiego rzemiosła artystycznego (zdobycze wojenne króla Jana III Sobieskiego z okresu walk z Turkami pod Wiedniem w 1683 roku), setki grafik, militariów czy eksponatów z czasów starożytnych. Najważniejszym obiektem prezentowanym w muzeum jest obraz „Dama z łasiczką” (zwana także Damą z gronostajem) Leonarda da Vinci oraz „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta. Na uwagę zasługuje dział starożytny - znajdujące się tam mumie oraz inne egipskie przedmioty są pierwszymi jakie zaprezentowano polskiej publiczności w XIX wieku.

Zwiedzanie: WT-SO 10.00-17.30, NIE 10.00-15.30. Bilet normalny 10 zł, ulgowy 5 zł. Zarezerwuj około 2 godzin.

Przejdź ulicą Św. Jana do skrzyżowania ze Św. Marka. Skręć w lewo, a potem w prawo w ulicę Floriańską.8. Ulica Floriańska i Rynek Główny
Ulica Floriańska, wraz z Rynkiem, została wytyczona już w 1257 roku.  Dziś jest jedną z ważniejszych ulic miasta, ze sklepami i restauracjami, zawsze pełną turystów i mieszkańców spacerujących do Rynku.
 
Warto zwrócić uwagę na kamienice przylegające do ulicy. Najważniejsza z nich (nr 41) to dom Jana Matejki, który w tym miejscu urodził się, żył i zmarł. Mieści się tu poświęcone jego życiu i twórczości muzeum, które do „odwołania” jest zamknięte.
Floriańska prowadzi wprost na największy, średniowieczny Rynek w Europie, zaprojektowany na planie kwadratu 200 x 200 m. W zależności od oferowanego towaru dzielono go na targ rybny, węglowy czy nawet kurzy.
Otaczające go kamienice należały do zamożnych kupców i szlachty, świadcząc o ich statusie społecznym i bogactwie. Przez wieki wizerunek rynku ulegał jednak zmianie. Był on świadkiem wielu ważnych wydarzeń takich jak Hołd Pruski (1525) czy przysięga Tadeusza Kościuszki (1794) - preludium wybuchu powstania. Obecnie miejsce to w dzień i w nocy przyciąga kusząc setkami kawiarnianych stolików i niepowtarzalnym klimatem krakowskiego Rynku. Za Sukiennicami (u stóp wieży ratuszowej) organizowane są koncerty, często transmitowane na żywo w telewizji.
 
 
 Zwiedzanie rynku rozpoczynamy od Kościoła Mariackiego wybudowanego w stylu gotyckim w latach 1287-1320, na fundamentach zniszczonej przez Tatarów romańskiej świątyni.
Wieże kościoła są różnej wysokości: 82 i 69 metrów. Z najwyższego punktu w mieście, jaki stanowiła wieża kościoła Mariackiego, przez całą dobę strażnik obserwował okolicę, ostrzegając sygnałami z trąbki przed ewentualnym najazdem na miasto bądź alarmując o zauważonym pożarze.
Do codziennych zadań strażnika-trębacza należało także dawanie sygnałów do porannego i nocnego otwarcia lub zamknięcia bram miasta. Według legendy, hejnalista alarmujący mieszkańców przed Tureckimi najeźdźcami został śmiertelnie ugodzony strzałą w trakcie odgrywania hejnału.
Od XVI wieku na pamiątkę tego wydarzenia, co godzinę odgrywana jest melodia hejnału, która grana na cztery strony świata urywa się w momencie, gdy strzała ugodziła legendarnego bohatera miasta.
Przyjrzyjmy się teraz wspaniałościom jakie czekają na nas wewnątrz kościoła. Barokowe kaplice i ołtarze, a przede wszystkim kolorystyka namalowanej przez Jana Matejkę polichromii oraz gra świateł witraży zaprojektowanych m.in. przez Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera zaskakują wszystkich, którzy odwiedzają to miejsce po raz pierwszy. Wejście od Rynku prowadzi przez barokową kruchtę zbudowaną na wzór grobu pańskiego w latach 1750-53.
Przy wejściu od strony placu Mariackiego (płatny wstęp pod ołtarz Wita Stwosza), znajduje się obręcz pokutników, która zakładana była na głowę grzesznika uniemożliwiając wyprostowanie się lub klęknięcie. Podnosząca się przez wieki płyta placu spowodowała, że obręcz, zwana kuną, znajduje się dziś niewysoko nad podłogą. W bocznych nawach znajduje się wiele cennych i bogato zdobionych kaplic fundowanych przez bogatych mieszczan.
 W kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej (XV wiek) znajduje się kopia obrazu jasnogórskiego, którą wg przekazów wykonano na podstawie oryginału przewożonego podczas potopu szwedzkiego przez Kraków. Kaplica św. Antoniego, nazywana także kaplicą Złoczyńców, była ostatnim schronieniem skazanych na śmierć, którzy noc przed egzekucją spędzali w tym miejscu modląc się wraz z duchownymi o przebaczenie i szybką śmierć.
Najcenniejszym zabytkiem kościoła jest ołtarz Wita Stwosza stworzony przez artystę w latach 1477-1489. To największy drewniany, gotycki ołtarz w Europie.
Składa się z trzech części: środkowa przedstawia Zaśnięcie Matki Boskiej, skrzydła przedstawiają 6 scen radości z życia Marii (przy otwartych skrzydłach) oraz 12 płaskorzeźb z życia Świętej Rodziny (po zamknięciu).
Zwiedzanie: PO-SO 11.30-18.00 (otwarcie ołtarza 11.50), NIE 14.00-18.00. Bilet 6 zł, ulgowy 3 zł - wejście od strony Placu Mariackiego.
 
 
 
Kolejną atrakcję stanowią położone centralnie na placu Sukiennice.
Dzisiejsze różnią się znacznie od pierwotnej, średniowiecznej budowli. Wtedy był to bowiem rodzaj uliczki, z drewnianymi kramami po obu stronach, przebiegającej przez Rynek na linii północ-południe, którą zamykano na noc żelaznymi kratami.
Z czasem całą konstrukcję przykryto dachem.
 
 Murowane gotyckie Sukiennice, pochodzące z połowy XIV wieku, przebudowano po pożarze w 1555 roku w stylu renesansowym przez wybitnych architektów działających wówczas w Krakowie (m.in. Jan Maria Padovano, Santi Gucci, Jan Frakstijn). Wtedy to zyskały m.in. attykę z maszkaronami i piękne kolumnowe loggie po obu stronach, przypominające arkadowy dziedziniec zamku na Wawelu.
Ostatnia wielka przebudowa, przeprowadzona przez Tomasza Prylińskiego, miała miejsce w latach 1875-1879. 7 października 1879 roku Rada Miejska podjęła uchwałę o utworzeniu Muzeum Narodowego z ekspozycją w salach na piętrze Sukiennic.
Otwarte we wrześniu 1883 roku muzeum było pierwszą publiczną instytucją muzealną utworzoną w podzielonej zaborami Polsce.
Obecnie znajduje się w nim galeria sztuki polskiej XIX wieku, prezentując jedne z najcenniejszych i znanych płócien takich malarzy jak Matejko, Chełmoński, Gierymski, Podkowiński i wielu innych, których wymienić tu nie sposób, a ominąć nie wypada.
Niestety Muzeum jest obecnie remontowane. Planowane otwarcie - wiosna 2012 r. Do tego czasu zbiory są prezentowane w muzeum w Niepołomicach (ok. 20 km od Krakowa).
 
 
Niedaleko Muzeum Narodowego, na przeciw ulicy Siennej, stoi pomnik Adama Mickiewicza.
Za życia Wieszcz nigdy nie odwiedził Krakowa, jednakże 35 lat po śmierci w Paryżu to właśnie tu sprowadzono jego prochy (1890).
Na miejsce wiecznego spoczynku poety wybrano krypty królewskie w Katedrze Wawelskiej. Uroczystości pogrzebowe były jedną z najbardziej spektakularnych manifestacji patriotycznych Krakowa (pamiętajmy, że Polska była w tym czasie pod zaborami).
W 1898 roku, w setną rocznicę urodzin Micki
ewicza, na rynku stanął pomnik Wieszcza według projektu Teodora Rygiera. Po zniszczeniu przez Niemców (1940), pomnik zniknął na 15 lat z Rynku i powrócił na swoje miejsce dopiero w 1955 roku. „Znowu go postawiono pomiędzy zabytki i stoi sobie kochany i brzydki” - Jan Sztaudynger.
 
  
 
 
 
Idąc w kierunku ulicy Grodzkiej napotkasz niepozorny Kościół Św. Wojciecha - jeden z najstarszych w Krakowie. Zbudowany został w miejscu, w którym według tradycji miał wygłaszać kazania Św. Wojciech. W latach 1611-1618 kościół przebudowano w stylu barokowym.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kolejną atrakcją Rynku, jest stojąca za Sukiennicami samotna wieża, jedyna ocalała część dawnego Ratusza Miejskiego. Pierwsza wzmianka o ratuszu pochodzi z 1316 roku. W dalszych latach obiekt wielokrotnie przebudowywano, z czasem jednak niszczał i w latach 1817-20 został ostatecznie rozebrany. Ocalała gotycka wieża przykryta barokowym hełmem, stanowi obecnie jeden z najbardziej charakterystycznych krakowskich motywów architektonicznych. Latem, obiekt należący do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, jest udostępniany dla turystów i można wspiąć się na górę, skąd roztacza się piękny widok na miasto.
 
 
Rynek opuszczamy ulicą Św. Anny (przy Galerii Centrum), którą po około 100 metrach – skręcamy w lewo w ulicę Jagiellońską. Po prawej stronie znajduje się wejście do kolejnej atrakcji - Collegium Maius.


9. Kościół Św. Anny

Historia kościoła Św. Anny związana jest z Akademią Krakowską, która sprawowała patronat nad parafią od 1418 roku. Pierwotna budowla spłonęła w roku 1407, a na jej miejscu stanęła niewielka, gotycka świątynia, która przetrwała do 1689 roku. Obecny barokowy kościół wzorowany na rzymskim kościele św. Andrzeja powstał w latach 1689-1703 wg projektu Tylmana z Gameren. Piękne wnętrza, pełne przepychu charakterystycznego dla sztuki baroku, zaliczane są do jednych z najpiękniejszych w Polsce. W kościele znajduje się grób i relikwie św. Jana Kantego, patrona Krakowa, profesorów, młodzieży i studentów. Wróć ulicą Św. Anny i skręć w prawo w Jagiellońską.10. Collegium Maius
Collegium Maius (Jagiellońska 15) jest najstarszym budynkiem uniwersyteckim w Polsce.
Narożna kamienica, która została przekazana na potrzeby Uniwersytetu przez Króla Władysława Jagiełłę (1400), była pierwszym elementem tworzącym obecne Collegium.
Przez lata dokupywano kolejne kamienice przebudowując Collegium do obecnych rozmiarów.
Historia Uniwersytetu sięga roku 1364, kiedy to Król Kazimierz Wielki ufundował uczelnię, a ówczesny papież Urban V zatwierdził jej powołanie bullą papieską.
Pierwotnie kształcono studentów na trzech wydziałach: prawa, medycyny i sztuk wyzwolonych. W 1397 roku uzyskano zgodę na utworzenie wydziału teologicznego, co stawiało krakowską akademię na równi z innymi uczelniami ówczesnej Europy czyniąc ją z czasem jedną z najważniejszych uczelni europejskich.
Dla uczczenia fundatorów, w 1881 roku, uczelnia przyjęła nazwę Uniwersytet Jagielloński. Po wojnie przywrócono Collegium Maius wygląd sprzed 1840 roku i urządzono w nim Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wejście na dziedziniec otwarte jest do zmroku.
Muzeum, zwiedzanie w grupach co 20 minut: PO, ŚR-SO 10.00-14.20, WT 10.00 -15.20. Bilety do muzeum: normalny 12 zł, ulgowy 6 zł.

UWAGA! Warto zadbać o wcześniejszą rezerwację biletów: tel. +48 12 422 05 49. Zarezerwuj minimum godzinę!

Wychodząc z Collegium Maius skręć w prawo i idź do końca ulicy Jagiellońskiej. (znów jesteś na Plantach...). Potem skręć w lewo, idź około 200 metrów do ulicy Franciszkańskiej. Po przejściu na drugą stronę ulicy skręć w lewo w kierunku Kościoła Franciszkanów.


11. Cerkiew Greckokatolicka

Budynek dzisiejszej cerkwi greckokatolickiej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego wybudowano w latach 1636-1643 i był przeznaczony dla sióstr Norbertanek. Po kasacji zakonu (1808), 26 lutego tego samego roku budowla została przekazana parafii greckokatolickiej. Decyzją władz komunistycznych w roku 1946 zdelegalizowano kościół greckokatolicki, a budynek oddano księżom Saletynom, którzy mieli tu swoją siedzibę do 2001 roku, kiedy to kościół powrócił w ręce grekokatolików. Do odnowionych wnętrz powrócił cenny ikonostas, przechowywany od końca lat czterdziestych ubiegłego wieku w archiwach muzeum Jana Matejki, który był autorem projektu ikon. Do cerkwi można wejść od strony ulicy Wiślej jedynie przed lub po liturgii, aczkolwiek przedsionek z kratą oddzielającą wiernych od wnętrz otwarty jest codziennie od świtu. Kontynuuj spacer plantami. Docierając do ulicy Franciszkańskiej, przejdź przez jezdnię i skręć w lewo.
12. Okno papieskie

Zwróć uwagę na niepozorne okno, znajdujące się tuż nad bramą wjazdową, w żółtym budynku po drugiej stronie ulicy. Jest to słynna Franciszkańska 3, siedziba kurii krakowskiej, skąd przemawiał do wiernych Jan Paweł II. To tutaj pielgrzymi czekali na Swojego Papieża podczas wszystkich krakowskich pielgrzymek. Choć zdawało się, że „Okno papieskie” będzie kojarzyć się wyłącznie z bolesnym rozstaniem z Janem Pawłem II, to ostatnia wizyta Benedykta XVI i symboliczne pojawienie się Nowego Papieża w tym samym oknie, nadała mu nowy wymiar i znaczenie dla polskiego kościoła. Dziś miejsce to stało się ważnym symbolem dla Krakowian oraz przyjezdnych. Oddają tu cześć Wielkiemu Polakowi, ale także z nadzieją wyczekują ponownego pojawienia się w nim Benedykta XVI, który tu właśnie porwał serca wiernych pokazując swoje polskie, papieskie oblicze.13. Kościół Franciszkanów
Kościół Franciszkanów wzniesiono w XII w., jednak po pożarze wznieconym przez Szwedów (1655), świątynię gruntownie przebudowano. Kolejne nieszczęście miało miejsce w 1850 roku podczas wielkiego pożaru Krakowa. Zniszczoną budowlę odbudowano pod kierunkiem Karola Kremera, a następnie Władysława Ekielskiego i Karola Knausa. Obecnie kościół jest budowlą gotycką z elementami neogotyckimi. Znajdujące się w nim malowidła motywów roślinnych oraz witraże (nad chórem: Bóg Ojciec - Stań się, w prezbiterium: Bł. Salomea, Św. Franciszek, Żywioły) są dziełem Stanisława Wyspiańskiego. W kaplicy Męki Pańskiej (po prawej stronie nawy głównej) mieści się droga krzyżowa autorstwa Józefa Mehoffera. W kaplicy (lewa nawa) - cudowny obraz Matki Boskiej Bolesnej z XVI w. W krużgankach z 1 połowy XV w. należy zwiedzić niezwykłą galerię malarstwa ściennego i sztalugowego obejmującą portrety biskupów krakowskich od XV stulecia. W kaplicy znajdującej się w lewej nawie kościoła prezentowana jest kopia Całunu Turyńskiego.
Kościół otwarty 06.00-19.45 Zarezerwuj około 20 minut!
 
Po wyjściu z kościoła skręć w prawo w ul. Franciszkańską. Po ok. 100 m wyjdziesz na pl. Wszystkich Świętych, z którego skręć w prawo w ul. Grodzką. Po 300 metrach dojdziesz do Kościoła Św. Piotra i Pawła.


14. Bazylika Świętej Trójcy

Dominikańska Bazylika świętej Trójcy powstała na przełomie XIII i XIV wieku, jednak była wielokrotnie niszczona i przebudowywana. Największych zniszczeń dokonał wielki pożar z roku 1850, który pochłonął znaczną część starego miasta, nie oszczędzając świątyni. Odbudowa kościoła i klasztoru trwała do początków XX wieku. Wspaniałe neogotyckie wnętrze z imponującym prezbiterium ze strzelistym ołtarzem oraz oryginalnymi stallami zalicza się do jednych z najpiękniejszych w Krakowie. Po lewej stronie prezbiterium znajduje się cenna płyta nagrobna Leszka Czarnego (król Polski 1279-88). Do najważniejszych zabytków bazyliki należy XVI wieczna kaplica św. Jacka (wejście po schodach, lewa strona) z ołtarzem B. Fontany (1700) i marmurową trumną z relikwiami świętego - pierwszego

dominikanina, zmarłego w 1257 r. Tuż przy schodach prowadzących z kaplicy znajdują się drzwi, przez które można wejść do klasztornych krużganków, kapitularza i refektarza zbudowanego w miejscu pierwotnej świątyni romańskiej sprzed XIII wieku. Spacer krużgankami, to swoista podróż w czasie. Panująca tu cisza, zapach starych murów, przydymione światło wpadające od strony wewnętrznego dziedzińca i liczne płyty nagrobne wmurowane w ściany, sprawiają

niesamowite wrażenie. W głębi kościoła, po prawej stronie, znajduje się XVII wieczna kaplica Matki Boskiej Różańcowej z obrazem słynącym z licznych łask i dokonanych cudów. Po wyjściu z kościoła cofnij się do placu i skręć w lewo w ulicę Grodzką.15. Kościół Św. Piotra i Pawła
Barokowy kościół Św. Piotra i Pawła został zbudowany w latach 1596-1619 dla Jezuitów, z fundacji Zygmunta III Wazy.
Swoją architekturą nawiązuje do kościoła Il Gesu w Rzymie. Ogrodzenie kościoła zdobią wspaniałe rzeźby przedstawiające dwunastu apostołów, wykonane oryginalnie przez Dawida Heela.
Dzisiejsze figury są kopiami autorstwa Kazimierza Jęczmyka. Kościół posiada jedną nawę z rzędami kaplic po obu stronach. W monumentalnym wnętrzu przyciąga uwagę późnobarokowy ołtarz główny wykonany w 1735 r. według projektu Kacpra Bażanki, z obrazem Józefa Brodowskiego z roku 1820 „Wręczenie kluczy św. Piotrowi”.
 Większość wyposażenia kościoła pochodzi z 1 połowy XVIII w. W podziemiach kościoła znajduje się krypta, w której spoczywa autor słynnych kazań - Piotr Skarga.
 Otwarta PO-PT 09.00-19.00, SO 09.00-17.30, NIE i ŚW 13.30-17.30.
Ponadto w kościele można zobaczyć mierzące 46,5 m wahadło FOUCAULTA - dowód na ruch obrotowy Ziemi (prezentacje - CZ 10.00, 11.00, 12.00).
Po wyjściu z kościoła Św. Piotra i Pawła odwiedź znajdujący się tuż po lewej stronie klasztor i kościół Św. Andrzeja.


16. Kościół Św. Andrzeja
Kościół Św. Andrzeja wzniesiony został w latach 1079-1098 z fundacji palatyna Sieciecha i przebudowany na przełomie XII i XIII wieku, kiedy to uzyskał romańską formę podziwianą do dziś. Kościół pełnił przez długi czas funkcje obronne. Jest także jedną z najstarszych budowli Krakowa. Od 1320 roku należy do Klasztoru Klarysek. W barokowym wnętrzu podziwiać można stiukowe dekoracje Baltazara Fontany, malowidła Karola Dankwarta i złocone ołtarze kontrastujące z prostotą i surowością obronnej fasady kościoła. W skarbcu klasztornym przechowywane są bezcenne skarby, m.in. figurki jasełkowe z 2 połowy XIV w.
 
Wychodząc z kościoła udaj się na Plac Św. Marii Magdaleny (z pomnikiem Piotra Skargi usytuowanym centralnie na placu). Skręć w lewo w ulicę Kanoniczną. Po około 2-3 minutach dotrzesz do jednego z najważniejszych zabytków Krakowa - Zamku Królewskiego na Wawelu. Proponujemy zakończenie trasy The Visitora spacerem wokół Wawelu. Na zwiedzanie wszystkich atrakcji zamku należy poświęcić cały dzień, dlatego potraktujemy ten obiekt osobno, opisując go w sekcji Wawel. Dziękujemy za wspólną wędrówkę!